Informace o dávkách
Humanitární dávka (HuD)
Humanitární dávka je dávka pro cizince s udělenou dočasnou ochranou, kteří se zdržují na území ČR a kteří nemají na úhradu základních životních potřeb a bydlení. Pokud je jim strava, hygienické potřeby a ubytování poskytováno bezplatně, není na dávku nárok.
Pro stanovení nároku a výše dávky jsou rozhodující:
- příjmy a majetek (zůstatek na bankovních účtech) společně posuzovaných osob
- typ ubytování a započitatelné náklady na bydlení
- složení okruhu společně posuzovaných osob
O humanitární pomoc můžete žádat pouze prostřednictvím online žádosti (kromě první žádosti, kterou lze podat osobně).
Před první výplatou humanitární pomoci je vhodné založit si bankovní účet v České republice, jedině tak jej můžete získat – na bankovní účet. Podpora se převádí na platební účet banky (kromě podpory za kalendářní měsíc, ve kterém byla udělena dočasná ochrana, kterou lze vyplatit v hotovosti). Humanitární pomoc se nevyplácí, pokud jste mimo ČR delší dobu.
Výpočet humanitární dávky:
- Rozlišujeme zranitelné a nezranitelné osoby.
- Mimořádná okamžitá pomoc (MOP), příjmy od AMIF, UNICEF, fundací a nadací se nebudou započítávat do příjmu.
- Příspěvek z fondu prevence zdravotních pojišťoven (např. na očkování, dentální hygienu, preventivní vyšetření, zdravotní pomůcky, atd.) se podle vyjádření MPSV nezapočítává jako příjem pro výpočet humanitární dávky. Příspěvek z fondu prevence totiž není příjem, ale úhrada prokazatelně vynaložených nákladů. Proto není předmětem majetkového testu.
Změna ve výši započitatelných nákladů na bydlení od 1.8.2024:
Nová výše započitatelných nákladů bude stanovena bez ohledu na to, zda se jedná o bydlení v bytech zařazených v evidenci bytů a smluv či nikoliv. Stále však zůstává rozdělení, zda se jedná či nejedná o zranitelné osoby, a zachovává se také počet uznatelných osob v okruhu společně posuzovaných osob, kdy jsou přednostně posuzovány zranitelné osoby. Maximální počet osob je stále 5. Výše započitatelných nákladů na bydlení 6000 Kč u zranitelné osoby, 4000 Kč u ostatních osob.
Zařazení mezi zranitelné osoby
Osobu jako zranitelnou určuje MPSV na základě údajů, které daná osoba uvede v žádosti o přiznání humanitární dávky. Je třeba požádat, aby osoba byla zaevidovaná jako zranitelná.
Patřím mezi zranitelné osoby, pokud jsem:
- Dítě do 18 let
- Student 19-26 let
- Osoba pečující o dítě do 6 let věku
- Těhotná žena
- Osoba starší 65 let
- Osoba pečující o osobu se zdravotním postižením
- Osoba se zdravotním postižením
ORIENTAČNÍ VÝPOČET HUMANITÁRNÍ DÁVKY
Mimořádná okamžitá pomoc (MOP)
Mimořádná okamžitá pomoc slouží k překlenutí náhlé situace, kdy osobě s ohledem na příjmové a majetkové poměry bezprostředně hrozí ztráta ubytování. Není tedy určena k úhradě opakujících se předvídatelných nákladů, proto je nutné vyvíjet aktivní kroky k nalezení ubytování, které budou osoby schopny s případným využitím Humanitární dávky zaplatit.
V případě potřeby pomoci při hledání vlastního ubytování, můžete kontaktovat pomáhající organizace a instituce. V případě dotazů se obracejte na tyto kontaktní linky.
V jakých situacích lze o MOP žádat?
- MOP “jiná událost”: V případě ztráty bydlení nebo nedostatku finančních prostředků na pokrytí základních potřeb, s možností opětovného podání žádosti.
- MOP “jednorázový výdaje”: Pokrývá základní jednorázové výdaje, jako jsou správní poplatky, výdaje spojené s narozením dítěte na území ČR nebo vybavením bytu, které podléhají posouzení úřadem práce, ale vždy je třeba předem požádat o humanitární pomoc (HuD).
- MOP “jednorázový výdaj” – na úhradu kauce: Umožňuje provést přímý převod částky kauce na účet pronajímatele (až 3 platby nájemného) v souladu s nájemní smlouvou.
- MOP “jiná událost” – na úhradu dluhu za ubytování”: Je určen k úhradě nedoplatku za ubytování.
Změny od 1.1.2024:
- MOP se nebude počítat do příjmů pro účely humanitární dávky.
- Nově MOP «jiná událost» : v případě hrozby ztráty bydlení nebo
nezajištění základních potřeb – možnost žádat i opakovaně. - MOP nemůže překročit v roce dvacetinásobek životního minima (97 200 za 12 měsíců)
Nárok na MOP k úhradě jistoty může vzniknout zejména v těchto případech:
- Z nestandardní formy bydlení či jiné podoby absence bydlení (např. lidí z ulice) dle typologie ETHOS6 do standardní formy bydlení.
- Udržení standardní formy bydlení (jedná se např. o osoby, které přiměřenou formu bydlení již využívají, ale z různých důvodů, např. prodej bytu, ukončení nájmu, podnájmu, stěhování za prací, jsou nuceny se přestěhovat a předchozí pronajímatel kauci nepožadoval).
- Ve zvláště odůvodněných specifických případech, kdy, byť se nejedná o přechod do standardní formy bydlení, i přes tuto skutečnost bude přechod do tohoto bydlení představovat zlepšení nepříznivé situace osoby nebo rodiny. MOP je tedy možné v takových situacích přiznat i do jiného než obytného prostoru.
- V případech, kdy dochází např. k domácímu násilí a oběť tohoto násilí potřebuje ubytování jinde, kde je požadována jistota.
V odůvodněných případech lze k MOP k úhradě nezbytného jednorázového výdaje k zaplacení jistoty také přihlédnout k provizi realitní kanceláře, která je určena pro zprostředkování realitního obchodu.
Co je potřeba doložit?
- Žadatel doloží nájemní (podnájemní) smlouvu, popř. smlouvu o smlouvě budoucí, ze které bude vyplývat jeho povinnost jistotu uhradit.
- V případě, že uvedenými doklady žadatel nebude ke dni podání žádosti disponovat pro vyhodnocení nároku na předmětnou MOP, postačí doložení formuláře Prohlášení pronajímatele.
Pokud si chcete podat žádost o MOP, budete potřebovat tyto dokumenty:
- Žádost o mimořádnou okamžitou pomoc
- Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech od všech společně posuzovaných osob
- Doklad o výši měsíčních příjmů všech společně posuzovaných osob za období měsíce podání žádosti a tří předcházejících měsíců
- Doklady totožnosti
- Doklady, prokazující zranitelnost osob
- Výpisy z účtů všech společně posuzovaných osob za období měsíce podání žádosti a tří předcházejících měsíců
- Nájemní smlouvu/smlouvu o ubytování, pokud jí osoba má s ubytovatelem již sepsanou
VZOR vyplněného formuláře – MOP
VZOR formuláře v ukrajinštině – MOP