Ověření pravosti dokumentů o dosaženém vzdělání

Kdy je uznání vzdělání v České republice potřeba?

Pokud chcete v České republice studovat, musíte doložit úspěšné ukončení předchozího stupně vzdělání. Jestliže jste chodili do školy v jiném státě, bude potřeba si ho nechat uznat/nostrifikovat, pokud mezi státy neexistuje dohoda o vzájemném uznávání vzdělání. Uznání rovnocennosti vašeho vzdělání můžete také potřebovat, pokud se hlásíte na rekvalifikační kurz nebo kvůli práci.

Kde mohu podat žádost o nostrifikaci?

V případě základních škol (povinná školní docházka), středních škol a vyšších odborných škol je institucí, kam se žádost podává, tzv. místně příslušný krajský úřad, respektive Magistrát hlavního města Prahy, pokud je vaše trvalé bydliště v Praze.

Ověření pravosti dokumentů o dosaženém vzdělání

Ještě před příjezdem do České republiky je dobré zkontrolovat, zda máte originály všech dokumentů dokládajících vaše vzdělání, a to nejen diplomy či vysvědčení, ale i jejich přílohy nebo dodatky se seznamem předmětů. Pokud jsou u seznamu předmětů absolvovaných za celou dobu studia uvedeny pouze známky, je dobré požádat školu o výpis doplněný ještě o počet hodin z jednotlivých předmětů.
Jak budete dále postupovat s přípravou dokumentů v rámci procesu uznávání zahraničního vzdělání / nostrifikace, závisí na tom, kde jste vaše vzdělání získali (resp. v jakém státu má daná škola akreditaci).

Nostrifikační zkouška

V případě středoškolského vzdělání se může stát, že vám kvůli odlišnostem (jiná skladba předmětů, kratší délka studia, menší hodinová dotace) bude pro ověření vašich znalostí předepsána jedna nebo více nostrifikačních zkoušek. V takovém případě bude v rozhodnutí společně s počtem zkoušek a určením předmětů uvedena také škola, kde musíte zkoušku absolvovat, a termín, do kdy je potřeba doručit protokol o vykonání zkoušky na krajský úřad. Více najdete zde.

Aktualizace:

MŠMT spolu s Ministerstvem spravedlnosti a Ministerstvem zahraničí přistoupilo k novému výkladu vybraných mezinárodních smluv o právní pomoci, které se týkají oblasti vzdělávání, vědy, mládeže a tělovýchovy. Jejich seznam je zveřejněn na webových stránkách MŠMT: aktualizovaný přehled mezinárodních smluv, které se týkají oblasti vzdělávání, vědy, mládeže a tělovýchovy.

1. Nostrifikace

Uznávání zahraničního vzdělání a kvalifikace v České republice (nostrifikace)

To znamená, že cizinci, kteří žádají v České republice o uznání platnosti zahraničního vysvědčení (základního, středního nebo vyššího odborného) v ČR (nostrifikace), musí (mimo dalších náležitostí) předložit legalizovaný originál nebo úředně ověřenou kopii vysvědčení

Pro ukrajinské uprchlíky je podstatné, že smlouva o právní pomoci mezi ČR a Ukrajinou se dle nového výkladu nevztahuje na doklady o vzdělání, a ty musí být legalizovány. Netýká se to ovšem pouze Ukrajiny, ale i ostatních států.

Tj. tyto doklady, resp. pravost podpisů a otisků razítek na originálu zahraničního a originálech zahraničních vysvědčení a skutečnost, že škola je uznána státem, podle jehož právního řádu bylo zahraniční vysvědčení vydáno, je-li doklad o této skutečnosti vyžadován viz § 108 odst. 4 a § 108 odst. 3 písm. a) a c), musí být legalizovány:

  1. apostilou – u států, které jsou signatářem Haagské úmluvy o apostile. Apostila se týká dokumentů vydaných na Ukrajině. Podrobnější návod, jak získat apostilu na Ukrajině je níže.
  2. superlegalizace – Pokud stát, kde jste studovali, žádnou takovou dohodu neuzavřel, bude nutné ověřit pravost vašich dokumentů o vzdělání pověřeným úřadem nebo ministerstvem zahraničních věcí příslušného státu a dále zastupitelským úřadem České republiky.

2. Osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vysvědčení

Legalizovaný originál zahraničního vysvědčení nebo jeho úředně ověřenou kopii, je nutné také předložit, pokud cizinci žádají o vydání osvědčení o uznání rovnocennosti zahraničního vysvědčení v České republice v případech zemí, se kterými má ČR uzavřenou dohodu o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání.

Pokud držitelé dokladů, na něž se vztahují výše uvedené ekvivalenční dohody, budou chtít tyto doklad použít přímo na území České republiky, aniž by předkládali  osvědčení o uznání zahraničního vzdělání, je v kompetenci přijímajícího orgánu, zda bude legalizaci vyžadovat.

Vysoké školy mají pravomoc se rozhodnout, zda budou apostilu/superlegalizaci požadovat.

Kam se obracet na získání apostilu dokladů o vzdělání vydaných na Ukrajině?