Informace o vízech
Prodloužení dočasné ochrany
Možnost prodloužit dočasnou ochranu vydanou do konce roku 2024 vypršela dne 30. 9. 2024!
Pokud jste držiteli dočasné ochrany platné do 31. 3. 2025, budete mít možnost si dočasnou ochranu prodloužit do 31. 3. 2026.
Proces prodlužování bude probíhat ve dvou krocích. Prvním krokem bude online registrace s rezervací termínu osobní návštěvy pracoviště Ministerstva vnitra k vyznačení nového vízového štítku. Druhým krokem bude samotná osobní návštěva pracoviště Ministerstva vnitra.
Online registrace k prodloužení dočasné ochrany
Prvním krokem k prodloužení dočasné ochrany bude online registrace v rámci tohoto Informačního portálu pro cizince.
Ta bude spuštěna začátkem roku 2025 a bude probíhat pouze online až do 15. 3. 2025.
Samostatně se mohou registrovat všechny osoby starší 15 let. Osoby mladší 15 let musí registrovat jejich oprávnění zástupci.
Dokončením online registrace, během které si zarezervujete termín osobní návštěvy pracoviště Ministerstva vnitra, bude vaše dočasná ochrana prodloužena do 30. 9. 2025.
Bez rezervace termínu návštěvy pracoviště Ministerstva vnitra k vyznačení nového vízového štítku nebude online registrace dokončená a vaše dočasné ochrana nebude prodloužena!
Návštěva pracoviště Ministerstva vnitra
Druhým krokem bude návštěva pracoviště Ministerstva vnitra, kde vám bude vyznačen nový vízový štítek. K návštěvě pracoviště musíte být vždy předem objednáni.
Termín této návštěvy si vyberete již během prvního kroku.
Vybraný termín bude možné ze závažných důvodů měnit v rámci uživatelského účtu na Informačním portálu pro cizince, který si založíte během online registrace. Nový vízový štítek vám však musí být vyznačen nejpozději do 30. 9. 2025. Proto doporučujeme termíny neměnit, jelikož není možné garantovat, že vaše spádové pracoviště bude mít do tohoto termínu volné odbavovací kapacity.
Vaše dočasná ochrana se tímto krokem prodlouží do 31. 3. 2026.
Na Informačním portálu pro cizince byl publikován přehledný návod ke kroku online registrace k prodloužení dočasné ochrany. Před samotnou registrací doporučujeme jeho přečtení.
Podání nové žádosti o dočasnou ochranu
Dočasná ochrana bude v České republice poskytována zejména těmto osobám:
- Občanům Ukrajiny, kteří přede dnem 24. února 2022 pobývali na Ukrajině a Ukrajinu následně opustili.
- Cizincům ze třetích zemí a osobám bez státní příslušnosti, kterým byla před datem 24. února 2022 na Ukrajině poskytnuta mezinárodní ochrana nebo odpovídající vnitrostátní ochrana.
- Rodinným příslušníkům osob uvedených v bodě 1–2, kteří společně s nimi pobývali na Ukrajině před datem 24. února 2022
a následně společně Ukrajinu opustili.
Rodinným příslušníkem se rozumí manžel/manželka, registrovaný partner, nezletilé svobodné dítě osoby uvedené v bodě 1–2 nebo nezletilé svobodné dítě manžela takové osoby anebo jiný tzv. blízký příbuzný závislý na péči a žijící v rodině takové osoby. - Cizincům, kteří byli ke dni 24. února 2022 držiteli platného povolení k trvalému pobytu na území Ukrajiny a jejich vycestování do státu, jehož jsou státním občanem, nebo části jeho území, není možné z důvodu hrozby skutečného nebezpečí podle § 179 odst. 2 zákona o pobytu cizinců na území České republiky.
Dočasnou ochranu lze dále udělit z důvodu sloučení rodiny s držitelem dočasné ochrany případně výjimečně i v jiných případech.
Cizinci, kteří měli platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, dlouhodobý/trvalý pobyt/dočasnou ochranu) vydané v jiném státu a takové pobytové oprávnění bylo zrušeno nebo vypršelo po 24. únoru 2022, nemají nárok na udělení dočasné ochrany. Na dočasnou ochranu zároveň nemají nárok cizinci, kteří měli dlouhodobé pobytové oprávnění v České republice a po 24. únoru 2022 si tento pobyt neprodloužili nebo jim byl zrušen. Tito cizinci nejsou osobami, které žily/pobývaly na území Ukrajiny před datem 24. února 2022.
O udělení dočasné ochrany žádejte osobně.
- Pokud jste přicestovali do České republiky po 24. únoru 2022, žádost o dočasnou ochranu podávejte v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině.
- Pokud jste rodinný příslušník občana Ukrajiny, bez ohledu na státní příslušnost, který cestuje s ním. Žádost podávejte v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině.
V ostatních případech žádejte o dočasnou ochranu osobně na pracoviště Ministerstva vnitra odboru azylové a migrační politiky.
Občané Ukrajiny, kteří požádali o udělení jiného pobytového oprávnění (například o zaměstnaneckou kartu), řeší nadále pobytové záležitosti na pracovištích Ministerstva vnitra.
K žádosti o dočasnou ochranu potřebujete:
- vyplněný tiskopis,
- platný cestovní pas, pokud ho máte,
- doklad o tom, že jste ke dni 24. 2. 2022 pobývali na území Ukrajiny a Ukrajinu jste opustili v důsledku invaze vojsk Ruské federace (například údaje v cestovním pase, potvrzení o humanitárním vstupu nebo jiný doklad vydaný na vaše jméno, který by dosvědčoval váš pobyt na Ukrajině),
- potvrzení o zajištění ubytování, pokud vám jej nezajišťuje orgán krizového řízení
- pokud vám ubytování poskytuje fyzická osoba, použijte formulář pro fyzické osoby (docx, 42 kB)
- pokud vám ubytování poskytuje právnická osoba, použijte formulář pro právnické osoby (docx, 42 kB)
- a doporučujeme mít vlastní fotografii ve formátu (45 × 35 mm).
Aby byl celý proces rychlejší, můžete vyplnit tiskopis předem. Pokud k žádosti nepředložíte platný cestovní doklad, může se řízení
o vydání dočasné ochrany protáhnout. Ministerstvo vnitra nemůže garantovat, že vyřízení žádosti a udělení dočasné ochrany proběhne
na místě.
Jestliže nesplňujete podmínky pro udělení dočasné ochrany a nemůžete se vrátit na Ukrajinu nebo do jiné země, máte možnost na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra požádat o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území. Žádost je možné podat pouze osobně.
Prodloužení víza za účelem strpění
- Pokud jste držitelem víza za účelem strpění pobytu na území z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, nemusíte podávat žádost o jeho prodloužení. Aktuálně projednávaná novela zákona č. 65/2022 Sb. tato víza automaticky prodlouží do 31. 3. 2025.
- Víza budou prodloužena zákonem, není proto nezbytné si nechat vyznačit nový vízový štítek. Podmínkou pro vyznačení nového vízového štítku bude nutnost se na pracoviště Ministerstva vnitra předem objednat.
- Bez rezervovaného termínu vám nebude nový vízový štítek vylepen. Vybraný termín bude možné ze závažných důvodů změnit v rámci uživatelského účtu na Informačním portálu pro cizince.
- Možnost objednat se není zatím dostupná. O spuštění této možnosti budeme předem informovat na tomto portále.
- To, že jste držitelem víza za účelem strpění pobytu na území z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, lze poznat podle kódu vízového štítku D/SD/91. Pokud máte vízový štítek s kódem D/VS/91, doporučujeme si pročíst informace zde!
- Upozorňujeme, že vízum za účelem strpění pobytu na území z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině není dočasnou ochranou.
Rozdíl mezi DO a vízem strpění

Zvláštní dlouhodobý pobyt (ZDP)
Zvláštní dlouhodobý pobyt (ZDP) jedná se o nově zavedený typ pobytového oprávnění návazný na dočasnou ochranu, bude třeba pro něj splnit mnoho podmínek, včetně ekonomických, bude dostupný pouze pro menšinu osob s dočasnou ochranou
- Nejprve je nutné prodloužit si DO (zřejmě registraci i štítek) – vyjádřit zájem o ZDP bude zřejmě možné až ve druhém pololetí roku 2025
- ZDP se bude udělovat na 5 let, není na něj právní nárok
- Cizinec, který byl nebo je držitelem ZDP, nemůže znovu získat dočasnou ochranu, vyjma situace, kdy mu MV pobyt zruší
- držitelé ZDP mohou žádat jen o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny, studia, vědeckého výzkumu a modrou kartu, o jiné typy dlouhodobého pobytu žádat nemohou
- držitelé ZDP nemusí absolvovat adaptačně integrační kurz
- držitelé ZDP mají volný přístup na trh práce
- držitelé ZDP nemají nárok na většinu nepojistných sociálních dávek, např. na rodičovský příspěvek, příspěvek na péči, porodné, pohřebné (stejně jako osoby s DO) – mají nárok jen na MOP (v některých případech)
- zdravotní pojištění držitelů ZDP je řešeno stejně jako u cizinců ze 3. zemí s dlouhodobým pobytem:
– osoby mladší 18 let – jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění, ale pojistné za ně musí hradit rodiče (zákonný zástupce)
– osoby starší 18 let:
- zaměstnanci spadají do systému veřejného zdravotního pojištění (ze své mzdy hradí pojistné + za ně platí zaměstnavatel);
- ostatní, kteří nejsou zaměstnaní (např. OSVČ, osoby starší 65 let, studenti starší 18 let) nebo o zaměstnání přijdou, si musí sjednat a hradit komplexní komerční zdravotní pojištění
Postup získání ZDP
- Vyjádření zájmu o ZDP – vyjádřit zájem o získání ZDP může cizinec starší 18 pobývající v ČR na DO. Nejprve si musí prodloužit DO.
- Společné vyjádření zájmu (společně posuzovaná domácnost)
- podmínky pro získání ZDP musí splňovat všechny osoby, které společně vyjádřily zájem. Ekonomická nezávislost se bude posuzovat společně pro celou společnou domácnost.
- povinnost společného vyjádření zájmu o ZDP po „užší“ rodinu s DO: zájem musí vyjádřit povinně oba manželé, kteří mají DO (pokud žijí ve společné domácnosti), a povinně musí vyjádřit zájem za své děti mladší 18 let, pokud mají také DO a žijí s rodiči ve společné domácnosti. Tj. ZDP může nabýt jen (užší) rodina jako celek (pokud žijí ve společné domácnosti), nelze se rozdělit, že např. děti zůstanou na DO a rodiče budou mít ZDP.
- dobrovolné společné vyjádření zájmu o ZDP: k vyjádření zájmu se mohou připojit zletilé, ale nezaopatření dítě s DO nebo rodiče starší 65 let + rodiče bez ohledu na věk, kteří se o sebe ze zdravotních důvodů nemohou postarat sami, s DO.
3. MV v seznamu zájemců oprávněných k registraci k ZDP vyznačí osoby, které splňují podmínky pro získání ZDP, a to k určitému datu (datum stanoví vláda nařízením). Podmínky jsou:
- platný cestovní pas dle § 108 odst. 1 písm. a) ZPC (tj. nemůže to být např. CPT)
- pobývá v ČR na základě DO nepřetržitě minimálně 2 roky (podmínka neplatí pro děti mladší 18 let uvedené ve společném vyjádření zájmu)
- je nepřetržitě nejméně po dobu 2 let přihlášen k veřejnému zdravotnímu pojištění (podmínka neplatí pro děti mladší 18 let při společné registraci)
- nemá nedoplatky na veřejném zdravotním pojištění
- má roční úhrnný příjem v určité výši (výši i období, za které se příjem zjišťuje, stanoví vláda nařízením), počítají se jen příjmy zdaněné v ČR (i příjem ze zahraničí, pokud je daněn v ČR)
- nepobírání humanitární dávky v období od 1. října 2024 do 31. března 2025. Jiné dávky: MOP, AMIF by neměly být překážkou.
- má hlášeno místo pobytu na území ČR (nesmí to být ohlašovna)
- dítě ve věku povinné školní docházky plní ve škole v ČR povinnou školní docházku
- další podmínky (týkající se hl. trestní zachovalosti a toho, že není ohrožením bezpečnosti státu a předložit doklad) se zjišťují až později
- splnění podmínek nebude žadatel MV dokládat, ale MV si vše zjistí samo od příslušných správních úřadů (MF, MPSV, pojišťovny, MŠMT).
4. Registrace k ZDP – po úspěšném prověření podmínek ze strany MV
5. Pořízení biometriky a převzetí průkazu o povolení k pobytu
- MV před pořízením biometriky zjišťuje, zda cizinec a společně registrované osoby nejsou evidovány v Schengenském informačním systému nebo v evidenci nežádoucích osob, splňují trestní zachovalost, nejsou nebezpečím pro veřejný pořádek nebo bezpečnost státu dle stanoviska Policie a BIS
- pokud MV zjistí, že podmínky nesplňují, termín biometriky zruší a registrace k ZDP zaniká
6. převzetí průkazu – pokud předloží všechny doklady a není zjištěna ze strany MV jiná překážka, pak MV stanoví termín pro převzetí průkazu ZDP.
Více informací najdete na Informačním portálu zde.