Sociální poradenství
Co jsou sociální služby?
Sociální služby zajišťují pomoc a podporu osobám, které se dostaly do nepříznivé životní situace. Tato situace mnohdy znemožňuje lidem vést kvalitní a plnohodnotný život a zároveň je vyčleňuje za společnosti. Posláním sociálních a souvisejících služeb je pomoci těmto lidem navracet se zpět do běžného života a podpořit je ve zdolávání překážek, které jejich situace přináší.
Kdo může sociální služby využít?
Na sociální služby se mohou obrátit například lidé se zdravotními potížemi, psychickými potížemi, lidé v nepříznivé finanční či rodinné situaci, lidé, kteří potřebují pomoc s integrací…
Kdo sociální služby poskytuje?
Poskytovatelé sociálních služeb jsou osoby či organizace, které sociální služby poskytují dle platné legislativy (zejm. zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách).
Jaké druhy sociálních služeb máme?
Sociální služby jsou upraveny zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který rozeznává celkem 33 druhů sociálních služeb (např. domovy pro seniory, azylové domy, pečovatelská služba aj.). Některé služby jsou poskytovány za úhradu, některé bez úhrady (zdarma). Vždy je bezplatně poskytováno základní sociální poradenství, které musí každému poskytnout všechny sociální služby. Bezplatně je rovněž poskytováno odborné sociální poradenství, které je samostatnou sociální službou, a poskytují ho různé sociální poradny.
Podle místa poskytování se sociální služby dělí na:
- Pobytové => služby spojené s ubytováním v zařízeních sociálních služeb (př. domov pro seniory, azylový dům pro lidi bez domova).
- Ambulantní => služby, za kterými osoba dochází nebo je doprovázena či dopravována do zařízení sociálních služeb a součástí služby není ubytování (např. centra denních služeb pro osoby se zdravotním postižením).
- Terénní => služby, které jsou osobě poskytovány v jejím přirozeném sociálním prostředí, nejčastěji v domácnosti (zejména osobní asistence a pečovatelská služba).
Podle činnosti rozlišujeme:
Sociální poradenství
Základní sociální poradenství je součástí činnosti každého poskytovatele sociálních služeb. Díky této činnosti mohou lidé získat potřebné informace, které jim pomohou řešit jejich nepříznivou situaci.
Odborné sociální poradenství je poskytováno například v občanských poradnách, manželských a rodinných poradnách, poradnách pro seniory, poradnách pro lidi se zdravotním postižením, poradnách pro oběti trestných činů a domácího násilí a ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu.
Služby sociální péče
Služby sociální péče napomáhají lidem zajistit jejich fyzickou a psychickou soběstačnost, s cílem podpořit život v jejich přirozeném sociálním prostředí a umožnit jim v nejvyšší možné míře zapojení do běžného života společnosti.
Služby sociální prevence
Služby sociální prevence napomáhají zabránit sociálnímu vyloučení lidí, kteří se nachází v obtížné životní situaci, případně mají životní návyky a způsob života vedoucí ke konfliktu se společností. Cílem služeb sociální prevence je napomáhat lidem k překonání jejich nepříznivé sociální situace a chránit před vznikem a šířením nežádoucích společenských jevů.
Informace o sociálních službách v Olomouckém kraji jsou k dispozici v Katalogu poskytovatelů sociálních služeb a vybraných zdravotních služeb v Olomouckém kraji. Informace jsou k dispozici v českém jazyce – https://kissos-ok-katalog.olkraj.cz/
Další informace o sociálních službách naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
Kontakty na sociální pracovníky úřadů v Olomouckém kraji
Jak funguje systém sociálních služeb v ČR? Informační leták Ministerstva práce a sociálních věcí k sociálním službám – česky, ukrajinsky
Podrobné informace o sociálních službách v ČR – česky
Informační leták Ministerstva práce a sociálních věcí k humanitární dávce – česky, ukrajinsky
Evakuace dětí z ukrajinských ústavů do ČR – Informace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR – česky, ukrajinsky
Informační leták Policie ČR k domácímu násilí – česky, ukrajinsky.