Zdravotní péče
Většina zdravotních služeb v České republice je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Informace, jak se stát osobou pojištěnou v rámci veřejného zdravotního pojištění naleznete například zde.
Jakmile se po příchodu do ČR zaregistrujete u zdravotní pojišťovny, je vhodné si najít praktického lékaře v místě Vašeho bydliště, u kterého budete registrováni, budete k němu docházet na pravidelné preventivní prohlídky a v případě zdravotních obtíží bude prvním lékařem, na kterého se obrátíte. Pokud Vaše zdravotní potíže budou vyžadovat návštěvu specialisty (kardiologa, internisty, kožního lékaře apod.), je zpravidla nutné, aby Vám Váš praktický lékař vystavil doporučení na toto ošetření. Takové ošetření je pak hrazeno ze systému veřejného zdravotního pojištění a nemusíte za něj nic platit. Pokud byste vyžadovali vyšetření, které je nad rámec zdravotního pojištění – není indikováno lékařem, je možné vyšetření podstoupit a uhradit jej jako samoplátce. Zdravotnická zařízení mají v těchto případech stanovený ceník zdravotních služeb.
Je třeba, aby lékař, u kterého se registrujete, měl sjednanou smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Je dobré si před sjednáním veřejného zdravotního pojištění u některé pojišťovny ověřit, s jakými zdravotnickými zařízeními v daném regionu má tato pojišťovna smlouvy, abyste měli jistotu, že proplácení zdravotních výkonů bude bez problému.
Praktičtí lékaři také vystavují potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti pro zaměstnavatele, nebo potvrzují omluvenky žáků ze školy, pokud jsou nemocní nebo v době výuky podstupovali lékařské ošetření.
Zdravotní pojištění
Občan Ukrajiny, který v České republice získá dočasnou ochranu, se okamžikem udělení víza stává účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu s tím, že pojistné za něj v ochranné lhůtě od vydání dočasné ochrany hradí český stát.
Délka ochranné lhůty:
- 150 dní ode dne udělení první dočasné ochrany – pokud byla dočasná ochrana na území ČR udělena do 10. 2. 2025
- 90 dní ode dne udělení první dočasné ochrany – pokud byla dočasná ochrana na území ČR udělena od 11. 2. 2025
Za ty, kteří jsou státními pojištěnci, hradí odvody pojistného stát – děti do 15 let, studenti do 26 let, příjemci rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství, starobní a invalidní důchodci, žadatelé o zaměstnání evidovaní na Úřadu práce aj.
Za zaměstnané držitele dočasné ochrany hradí zdravotní pojištění zaměstnavatel; pokud ale jejich výdělky nedosáhnou minimální mzdy nebo výdělku ve výši 4.500,- Kč/měsíc na dohodu o pracovní činnosti nebo 11.500,- Kč/měsíc na dohodu o provedení práce, zdravotní pojištění se neodvede nebo se neodvede v plné výši. Podrobné informace (v českém jazyce) naleznete například zde. Aktuální informace k pojištění najdete taky zde.
Občané ČR i cizinci, kterým byl udělen dlouhodobý pobyt, mají povinnost odvádět část svých příjmů do systému zdravotního pojištění nebo hradit paušální částku zdravotní pojišťovně jako samoplátce (v roce 2025 3 143 Kč měsíčně), pro osoby bez zdanitelných příjmů (v roce 2025 2 808 Kč měsíčně).
Zdravotní pojišťovně je nutné oznámit změnu v plátci pojistného vždy, když ke změně dojde, a to do 8 dnů. Pro jednodušší plnění oznamovací povinnosti ke zdravotní pojišťovně využijte průvodce, který vám pomůže vyřídit vše potřebné tak, aby vám nevznikl dluh v systému veřejného zdravotního pojištění ČR. V případě nesplnění této povinnosti může začít vznikat dluh na zdravotním pojištění.
Pokud máte vízum dočasné ochrany déle než 150 nebo 90 dní, zkontrolujte prosím, zda patříte k osobám, za které platí osoby dále stát nebo zaměstnavatel (viz informace na plakátu). Pokud ne, musíte si pojištění dále platit sami. V případě neplacení povinného pojistného Vám bude připočteno za každý den 0,5 % z dlužné částky.
Pojištěnci ve věku od 18 do 65 let již nebudou automaticky zařazeni mezi pojištěnce, za které platí zdravotní pojištění stát.
Pokud nevíte, zda máte zdravotní pojištění uhrazeno, můžete si to ověřit přímo u zdravotní pojišťovny. Pokud máte na zdravotním pojištění dluh, je nutné jej aktivně řešit, např. prostřednictvím splátkového kalendáře – vždy se jako první obraťte na pobočku zdravotní pojišťovny. V případě, že dluh nebude po nějakou dobu uhrazen, bude jej zdravotní pojišťovna vymáhat, s čímž se pojí také různé finanční sankce, riziko exekuce apod.
Prodloužení zdravotního pojištění po prodloužení dočasné ochrany v roce 2025
Po prodloužení dočasné ochrany vám bude prodlouženo i zdravotní pojištění a vystaven nový průkaz pojištence s platností dle aktuální dočasné ochrany:
- do 30. 9. 2025 – pokud jste získal/a potvrzení od OAMP MV ČR o registraci do portálu na prodloužení dočasné ochrany
- do 31. 3. 2026 – pokud jste již osobně navštívil/a pracoviště OAMP MV ČR a máte nový vízový štítek s prodlouženou dočasnou ochranou
Jak o nový průkaz pojištěnce požádat:
- prostřednictvím online formuláře, nebo
- osobně na kterémkoli klientském pracovišti VZP nebo na jiné pobočce podle Vaší pojišťovny předložením dokladu o prodloužení dočasné ochrany (doporučujeme využít službu online objednání na konkrétní čas, kterou některé naše pobočky nabízejí).
O nový průkaz pojištění je možné požádat online nejdříve po 5 pracovních dnech od prodloužení dočasné ochrany. Po prodloužení dočasné ochrany máte povinnost pojištění prodloužit, svou pojišťovnu naleznete zde.
Programy prevence a jiné benefity
Zdravotní pojišťovny poskytují široké spektrum benefitů pro své pojištěnce. Z programů prevence je možné zpětně proplácet některá vyšetření (např. u těhotných žen), pojišťovny přispívají na sportovní aktivity dětí i dospělých, doplňky stravy (vitamíny, minerály apod.), ale také klinická vyšetření u logopeda nebo psychologa, očkování aj. Informujte se na webových stránkách své zdravotní pojišťovny, jaké benefity nabízí a jaký je způsob jejich čerpání.
Předepisování léků
Pokud Váš zdravotní stav vyžaduje, abyste užívali nějaké léky, je třeba to vždy konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem (praktický lékař, kardiolog, internista…). Lékař Vám na základě vyšetření vystaví recept (od roku 2019 v elektronické podobě, tzv. e-recept zaslaný do mobilního telefonu). Ten ukážete pracovníkovi lékárny, který Vám na základě něj lék vydá. Lékárník Vám může upřesnit, pokud tak neučinil lékař, jaké dávkování je pro Vás vhodné. Od lékaře můžete dostat také papírovou průvodku k e-receptu, kterou předložíte v lékárně a lékárník podle kódu na průvodce Váš recept vyhledá. Tohle řešení je vhodné pro ty, kteří nemají přístup k internetu v mobilu, nebo neumí pracovat se smartphony.
Léky, které jsou na předpis (potřebujete e-recept), jsou z větší části hrazeny pojišťovnou. Některé léky Vám tedy mohou být vydány zdarma, nebo uhradíte jen malý doplatek z ceny léku. Pro výši doplatků za léky jsou stanoveny ochranné limity, což může být užitečné například pro seniory nebo pacienty s dlouhodobými zdravotními obtížemi.
Léky, které nejsou na předpis – jsou volně prodejné – si hradíte sami.
Preventivní prohlídky
U praktických lékařů (pro dospělé, nebo pro děti a dorost do 18 let), ale také u zubních lékařů a gynekologů se podstupují pravidelné preventivní prohlídky hrazené ze zdravotního pojištění.
Všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře je 1x za 2 roky (děti do 3 let častěji, od 3 let také 1x za 2 roky), gynekologická preventivní prohlídka pro ženy od 15 let 1x za rok, stomatologická prohlídka 2x ročně.
Na preventivní prohlídky navazují screeningové programy, jejichž účelem je zachytit případné nádorové onemocnění v raném stádiu rozvoje nemoci (mamografie pro ženy od 45 let, cytologické vyšetření stěru z děložního čípku pro ženy od 15 let, screening nádorů tlustého střeva a konečníku od 50 let).
Poplatky u lékaře
V některých případech je třeba hradit poplatky související se zdravotní péčí. Můžete se setkat s poplatkem 90 Kč, pokud navštívíte pohotovostní lékařskou službu (urgentní příjem polikliniky či nemocnice, která zajišťuje akutní ošetření mimo pracovní dobu běžných ambulancí). Dále například poplatek za použití jednorázového plastového zrcátka při prohlídce u gynekologa (lze volit mezi kovovým a plastovým), vystavení různých potvrzení praktickým lékařem (vyšetření pro žádost o řidičský, svářečský, zbrojní, potravinářský průkaz, potvrzení k přihlášce do školky a školy, na letní tábor apod.). Praktickému lékaři se hradí také nastřelení náušnic, nebo vakcíny, které nejsou součástí povinného očkovacího kalendáře.
Těhotné ženy mohou mít zpoplatněny některé screeningové testy, které během těhotenství podstupují.
U zubního lékaře zaplatíte například za bílé zubní výplně. Doporučujeme vždy se zajímat, zda je Vámi žádaný druh ošetření hrazený pojišťovnou, nebo jde o variantu nad rámec standardu, která je zpoplatněna. Běžná ošetření (včetně vstupní prohlídky při registraci, předepsaných preventivních prohlídek, lokální anestezie, extrakce zubů, rentgenového vyšetření apod.) jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Pacient musí od lékaře vždy obdržet potvrzení o úhradě, pokud za poskytnutou péči zaplatí.
Registrace u lékaře – na co si dát pozor
V ČR je v některých oborech a lokalitách nedostatek lékařů. Může být zpočátku problematické nalézt takového lékaře, který bude mít volnou kapacitu pro přijetí nových pacientů a bude vyhovovat Vašim potřebám (dostupnost v místě bydliště, ordinační hodiny, individuální přístup podle Vašich představ…). Zvláště ve velkých městech se někdy můžete setkat s požadavkem lékaře uhradit nějaký vstupní – registrační poplatek. Upozorňujeme, že se jedná o neetické jednání, neboť lékař nesmí podmiňovat poskytnutí péče, která je hrazená ze systému veřejného zdravotního pojištění zaplacením podobných poplatků. Pokud byste se setkali s podezřelým jednáním, můžete kontaktovat Českou lékařskou komoru, případně Českou stomatologickou komoru nebo zdravotní pojišťovnu, které jste pojištěncem.
Užitečné odkazy
Zdravotní pojištění cizinců v ČR
https://www.cicops.cz/ru/socialni-poradenstvi-ru/28-infoservis/zdravi/64-zdravotni-pojisteni-zeme-mimo-eu-ru (rusky)
Poplatky u lékaře
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/poplatky-u-lekare (česky)
Preventivní prohlídky
https://www.vzp.cz/pojistenci/prevence/preventivni-prohlidky (česky)
Informace o zdravotním pojištění pro občany Ukrajiny (ZPMV ČR) Jak získat české zdravotní pojištění? Jakou péči mohu čerpat? Vzdání se víza a zdravotní pojištění? Cesty mimo ČR. Pod odkazem najdete také komunikační karty s frázemi na téma návštěva lékaře a pobyt v nemocnici.
Jsem zdravotnický pracovník z Ukrajiny a chci zaměstnání v ČR Informace Ministerstva zdravotnictví – přijímání zahraničních zdravotnických pracovníků (netýká se lékařů) k výkonu zaměstnání v ČR, informace pro zaměstnance i zaměstnavatele
Jak získat potvrzení o očkování dětí před nástupem do mateřské školky? Informace Ministerstva zdravotnictví Ukrajiny
Potřebujete lékaře? Druhy lékařské péče v ČR: kterou ordinaci navštívit, pokud řeším zdravotní obtíže?
Ministerstvo zdravotnictví ČR Základní informace o systému poskytování zdravotní péče v ČR
Lékaři pro Ukrajinu Seznam lékařů, kteří poskytují zdarma lékařskou péči občanům Ukrajiny, kteří zatím nemají platné zdravotní pojištění a potřebují akutní lékařské ošetření. Upozornění! Některé záznamy již nejsou aktuální a v případě potřeby doporučujeme vyzkoušet více kontaktů.
Česko-ukrajinské komunikační karty – návštěva lékaře Užitečná slovní zásoba a fráze při návštěvě lékaře
Unie porodních asistentek (UNIPA) Informace pro těhotné ženy. Porodní asistentky, poradenská činnost
rodimvklidu.cz Informace pro těhotné ženy, online poradna a poradenská linka
Jsmetuproženy.cz Kontakty na porodní asistentky, duly a laktační poradkyně
Porodní báby, duly a laktační poradkyně společně pro Ukrajinu Skupina na Facebooku
CZ-UA-RU Komunikační karty – v lékárně Užitečná slovní zásoba a fráze v češtině, ukrajinštině a ruštině