Výuka českého jazyka


Znalost českého jazyka může lidem přicházejícím do České republiky výrazně usnadnit život. Poptávka po možnostech výuky češtiny je v současné době velká. V nabídce kurzů lze nalézt placené i bezplatné, prezenční i on-line kurzy. Využít lze i on-line překladačů a dalších pomůcek, které usnadní orientaci v českém prostředí, případně pomohou s výukou českého jazyka. Zde naleznete jednak odkazy na materiály, které Vám mohou v seznámení se s češtinou pomoci, ale také nabídky na konkrétní kurzy.  

Co můžete v Olomouckém kraji využít

Filtrovat nabídky

Umapa – pomocník držitelům DO v orientaci na území ČR

Přijíždíte z Ukrajiny a potřebujete se rychle zorientovat, kde hledat úřady, materiální nebo jinou pomoc i školky a školy pro vaše děti? Využijte mapu pro Ukrajince.

Umapa slouží k vyhledávání míst, která jsou pro držitele dočasné ochrany důležitá.

❗Díky Umapě se můžete zorientovat v místech, kde se zrovna pohybujete a zjistit, kde se co potřebné nachází (např. zdravotnická zařízení, ubytovny, školy a ostatní služby). Pomoct Vám při používání Umapy mohou filtry, díky kterým se lépe zorientujete.

👉 Úřady, školky a školy přijímající ukrajinské děti, centra poradenství a psychologické pomoci, ukrajinsky mluvící lékaři a mnoho dalších míst a služeb. Aplikace bude brzy umožňovat přidávat na mapu nová místa, komentovat ta stávající a sdílet svoje zkušenosti s dalšími lidmi, kteří potřebují pomoc.

👉 Mapa vám zároveň ukáže, že na situaci nemusíte být sami. Brzy na ni budeme přidávat i místa, kde se ostatní lidé utíkající před válkou scházejí. Nebo můžete taková setkání snadno zorganizovat a stát se tak spolutvůrci nové etapy ukrajinské komunity.

👉 U mnoho míst najdete i popisek, ve kterém bývají důležité informace, které se vztahují k danému místu, jako jsou adresa, otevírací doby apod.
Majitelé např. ubytoven mohou kdykoliv aktualizovat stav kapacity a počet volných míst.

❓Umapu také najdete jako aplikaci, která je dostupná ke stažení zdarma na Google Play a na AppStore.

 

Teenageři Dospělí Senioři

Výukové materiály češtiny pro cizince

Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK dává volně k dispozici sadu výukových materiálů češtiny pro cizince. Autorkami jsou Hana Dufková a Alena Andrlová Fidlerová. 
Od začátečníků po úroveň B1/B2.

Materiály na výuku češtiny pro děti z Ukrajiny CIC – Centrum pro integraci cizinců
Učebnice češtiny pro děti Česky raz dva ke stažení v PDF, pracovní listy, jazykové deskové hry, on-line aktivity, Chystáme se do české školy – zajímavé výukové materiály pro děti

ČT edu: Výukové materiály pro děti v ukrajinštině 
Vzdělávací projekt České televize ČT edu připravil materiály pro ukrajinské děti a jejich učitele, kteří chtějí svoje vzdělávací aktivity rozšířit i o kvalitní videa. Na stránce najdete kromě videí i pracovní listy k různým tématům napříč školními předměty. Materiály jsou rozděleny do kategorií podle věku dětí, od předškoláků po druhý stupeň ZŠ. 

Pracovní listy pro nečtenáře
Pracovní sešit pro nečtenáře od organizace CIC Nečtu, nepíšu, učím se česky. Najdete zde 10 témat, které využijete jak u dětí v mateřských školách, tak i v 1. a 2. třídách základních škol. K publikaci vznikly ještě doprovodné materiály.

LINGEA: Ukrajinsko-české nástroje pro výuku jazyka zdarma
https://www.nechybujte.cz/
https://www.nechybujte.cz/nastroje
https://slovniky.lingea.cz/ukrajinsko-cesky
https://www.dict.com/ukrajinsko-cesky
https://slovniky.lingea.cz/ukrajinsko-cesky-temata
https://slovniky.lingea.cz/ukrajinsko-cesky-uceni
https://slovniky.lingea.cz/ukrajinsko-cesky-konverzace
https://prekladac.lingea.cz/

Knihovny Ukrajině
Sdílená platforma materiálů pro práci s ukrajinskými dětmi 

Kurzy češtiny pro cizince

Český jazyk pro všechny úrovně metodou IMITUM
Každý kurz češtiny má pouze jednu úroveň – pro všechny. Vzdělávání metodou Imitum je postaveno tak, aby bylo užitečné pro každého, ale pro každého trochu jinak. Záleží na úrovni jazykových znalostí.
Úrovně:
- pro začátečníky
- středně pokročilé
- pokročilé

Kurzy češtiny pro cizince CIC
Kurzy jsou vedeny interaktivním způsobem pomocí videí a následných cvičení. Dělí se na témata týkající se práce i školy.

Kurzy češtiny META
Nabízíme kurzy češtiny různých úrovní i formátů pro děti a studenty, kteří se přestěhovali z ciziny. Chcete dostat informaci o aktuálních kurzech češtiny? Napište na cjkurzy@meta-ops.cz.
Nenašli jste kurz? Vyzkoušejte naše e-learningové platformy:
—> Česky levou zadní
—> Čeština2

Rekvalifikační kurz češtiny
Pořádaný Centrem jazykového vzdělávání Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Úřadem práce.

On-line Kurz češtiny pro pedagogy
Pořádá organizace Člověk v tísni.

Rodinné centrum Provázek
Ve spolupráci se sdružením Žebřík nabízí bezplatné jazykové kurzy s hlídáním dětí.

Rodinné centrum Olivy
Kurzy českého jazyka pro dospělé i děti.
Mezinárodně uznávaná zkouška CCE v Olomouci

Mezinárodně uznávaná zkouška CCE v Olomouci (červnový termín bude brzy zveřejněn)

Olomouc

Překladače

Překladač DeepL 

Google Překladač  

Česko-ukrajinský překladač LINDAT   

doučujte.cz  Platforma pro podporu vzdělávání dětí Člověka v tísni nabízí velké množství vzdělávacích materiálů pro české i ukrajinské děti. 

Charles Translator for Ukraine

Centrum na podporu integrace cizinců pro Olomoucký kraj

Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) tvoří komplexní síť v rámci celé republiky, která zajišťuje realizaci integrační politiky ČR ve vztahu k cílové skupině cizinců.

Sociální poradenství, právní a psychosociální poradenství, kurzy českého jazyka, tlumočnické služby, sociokulturní kurzy,…

Jazykové kurzy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Pedagogická fakulta nabízí skupinové kurzy češtiny pro děti i dospělé Ukrajince. Více informací o konkrétní nabídce získáte na e-mailové adrese: jitka.petrova@upol.cz.

Olomouc