Bydlení
Jedná se o dočasné ubytování, které je poskytováno bezplatně na časově omezenou dobu 150 dní. Během této doby je nutné zajistit si bydlení v rámci běžného smluvního vztahu. Po uplynutí 150 dní nárok na bezplatné humanitární ubytování zaniká.
Toto časové omezení neplatí pro zranitelné osoby, kterým byla přiznána humanitární dávka. Takovým osobám je ubytování poskytováno bezplatně i po uplynutí 150 dní.
Od 1. 9. 2024 dojde ke změně v poskytování státního humanitárního ubytování. Od tohoto data bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby bude nutné si zajistit vlastní ubytování.
Pokud dne 31. 8. 2024 budete využívat státní humanitární ubytování již 90 dní (nebo déle), nebude vám umožněno toto ubytování od 1. 9. 2024 nadále bezplatně využívat. Státní humanitární ubytování budete muset opustit nebo si jej hradit sami na základě klasického smluvního vztahu.
Pro více informací přejděte na tyhle webové stránky.
V případě, že držitel dočasné ochrany změní svou adresu, je nutné změnu nahlásit do tří dnů. Příslušné dokumenty, lze přinést osobně nebo poslat poštou (ne emailem!) na KACPU Olomouc nebo na pracoviště OAMP v Olomouci.
KACPU nabízí ubytování uprchlíkům, kteří právě dorazili do Česka a nemají aktuálně možnost si bydlení zajistit vlastními silami. O ubytování zde mohou požádat také ti, kterým skončilo ubytování zajištěné prostřednictvím KACPU bez jejich zavinění.
ZMĚNA! Od 25. 10. 2024 ve 12.00 došlo k uzavření KACPU Ostrava. Od 30.10.2024 Státní humanitární ubytování do celé České republiky bude se přidělovat na KACPU v Havířově.
Adresa: | Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá |
Otevírací doba: | Po, St: 8.00–16.00 Pá: 8.00–14.00 |
Krátkodobé přístřeší je nouzový mechanismus, který můžete využít pro přespání v případě, kdy dorazíte do České republiky, nemáte zajištěno vlastní ubytování, je po úředních hodinách KACPU nebo čekáte na rozhodnutí vaší žádosti o dočasnou ochranu.
Nově na adrese:
Na Kopci 5, 735 64 Havířov – Dolní Suchá již 25. 10. 2024 od 12.00.
Níže získáte informace, jak funguje systém pronájmů nemovitostí v České republice.
Při hledání bytu či domu k pronájmu je v České republice běžné obracet se na realitní kanceláře, nejčastěji pak přes známé webové stránky viz níže. Lze však narazit také na nabídky pronájmů bez zprostředkovatele, ovšem takových nabídek je na trhu nemovitostí méně. Níže naleznete užitečné odkazy a informace o nájemním bydlení v Česku včetně vysvětlení důležitých pojmů týkajících se tohoto tématu. Dozvíte se například, zda je možné mít v pronajatém bytě zvíře nebo kdo hradí opravy nemovitosti během trvání nájemní smlouvy.
Co tvoří cenu za pronájem bytu nebo domu?
- Nájem
Platí se obvykle měsíčně, datum splatnosti nájmu bývá nejčastěji v měsíci předcházejícím měsíci, za který se nájem platí. Například: nájem za červen je splatný 15. května. Pronajímatel by tedy měl mít peníze za nájem na účtu nejpozději tento den. - Platby za energie (voda, elektřina, plyn)
Plyn a elektřina se platí měsíčně pronajímateli, nebo můžete mít sjednaný odběr energií svým jménem přímo u zprostředkovatele energií (ČEZ, e-on, RWE apod.). Platí se měsíční zálohy, které jsou po roce vyúčtovány a Vám je buď vrácen přeplatek, nebo zaplatíte nedoplatek podle skutečné spotřeby energií.
Zálohy na vodu se zpravidla platí pronajímateli a ten po roce zajistí vyúčtování spotřeby.
Jako nájemce máte nárok na vyúčtování a vyplacení přeplatku za energie. Naopak nedoplatek jste povinen pronajímateli (případně poskytovateli energií) uhradit. - Kauce
Před nastěhováním je nutné složit kauci. Ta může být ve výši až tří nájmů (bez poplatků za energie). Kauce slouží pronajímateli jako záruka pro případ, že by nájemce nezaplatil nájem nebo způsobil v bytě škodu.
Běžné opotřebení bytu a jeho vybavení není důvodem k tomu, aby si pronajímatel strhl část prostředků z kauce. - Poplatek realitní kanceláři
Pokud Vám pronájem bytu zprostředkovala realitní kancelář, počítejte s poplatkem přibližně ve výši jednoho měsíčního nájmu + 21% DPH (daň z přidané hodnoty).
Poplatek realitní kanceláři náleží jen v případě úspěšného obchodu – pronajímatel a nájemce si dohodnou nájem a podepíší nájemní smlouvu.
Další otázky týkající se nájmu:
V jakém stavu musí být byt, do kterého se mám nastěhovat? Co dělat, pokud se v bytě něco rozbije nebo poškodí? Kdo má povinnost to spravit? Může přijít majitel na kontrolu bytu?
Nájemní smlouva pronajímatele zavazuje:
a) přenechat věc nájemci tak, aby ji mohl užívat k ujednanému nebo obvyklému účelu
V bytě musí fungovat všechny důležité prvky k tomu, aby se v bytě dalo standardně bydlet. Např. funkční vytápění, toaleta, sprcha…
b) udržovat věc v takovém stavu, aby mohla sloužit tomu užívání, pro které byla pronajata
Např. pokud se objeví závada na plynovém kotli, je nutné, aby o tom nájemce neprodleně informoval pronajímatele. Nájemce nebo pronajímatel zajistí opravu, pronajímatel za opravu zaplatí nebo proplatí nájemci již uhrazenou částku na základě dokladu vystaveného servisem.
Opravy v bytě:
Drobné opravy a běžnou údržbu hradí nájemce. Nájemce také hradí opravy věcí, které sám poškodil.
Důležité je, aby při předání bytu jeho stav odpovídal tomu, co je uvedeno v předávacím protokolu. Při skončení nájmu je nájemce povinen předat byt v takovém stavu, v jakém jej převzal, pouze s přihlédnutím k běžnému opotřebení.
V nájemní smlouvě je vhodné sjednat, které opravy bude hradit pronajímatel a které nájemce, např. mohou stanovit částku, do které opravy hradí nájemce (oprava do 3 000 Kč nájemce, dražší opravy pronajímatel).
“Po dobu nájmu provádí běžnou údržbu věci nájemce, ledaže se k ní zavázal pronajímatel. Ostatní údržbu věci a její nezbytné opravy provádí pronajímatel, ledaže se k některému způsobu nebo druhu údržby a k opravě některých vad zavázal nájemce.” (§ 2207 Občanského zákoníku)
c) zajistit nájemci nerušené užívání věci po dobu nájmu.
Pronajímatel nesmí narušovat soukromí nájemce tím, že bude bez ohlášení vstupovat do bytu. Pronajímatel smí byt navštívit po dohodě s nájemcem a za jeho přítomnosti. Pronajímatel je oprávněn vstoupit do bytu bez souhlasu nájemce jen v případě, kdy je nutné odvrátit hrozící škodu (vodovodní havárie, požár apod.)
Mohu mít v bytě domácí zvíře?
Ano, pronajímatel není oprávněn zakázat Vám chovat domácího mazlíčka. Pokud by takové ustanovení obsahovala nájemní smlouva, nemá dle Občanského zákoníku žádnou právní platnost. Může to být ale pro pronajímatele důvod k tomu s Vámi nájem nesjednat.
Důležité je ovšem dbát na přiměřenost v souvislosti s chováním zvířat v bytě. Například, pokud je zvířat více v menším bytě, nebo zvíře poškozuje byt a jeho vybavení.
“Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli.” (§ 2258 Občanského zákoníku)
Chci ukončit nájem / Pronajímatel chce, abych se vystěhoval
Výpovědní doba: je 3 měsíční. Písemnou výpověď nájmu je třeba doručit druhé straně. Výpovědní doba se počítá od 1. dne v měsíci následujícím po doručení výpovědi.
Příklad č. 1:
Chci se vystěhovat z bytu na konci června. Výpověď musím zaslat pronajímateli během měsíce března. Výpovědní doba začne běžet od 1. dubna.
Pokud bych výpověď nájmu zaslal v měsíci dubnu, znamená to, že výpovědní doba potrvá od 1. května do 31. července, přičemž bych musel uhradit nájemné i za červenec, přestože už v bytě nebydlím.
Příklad č. 2:
Pronajímatel chce, abych se vystěhoval, protože v bytě plánuje rekonstrukci. Musí dodržet výpovědní dobu (stejně jako v 1. příkladu). Během výpovědní doby můžete nadále oprávněně obývat byt.
Uplynutí doby nájmu
Jiná situace je, pokud máte nájemní smlouvu na dobu určitou (např. na rok) a ta má nyní skončit. Není třeba zasílat druhé straně písemnou výpověď, nájem automaticky skončí posledním dnem platnosti smlouvy. Pokud se s pronajímatelem dohodnete, že budete byt nadále obývat, je nutné sepsat dodatek k nájemní smlouvě, kterým se smlouva prodlužuje, nebo sjednat nájem podle nové smlouvy.
Zákonná úprava: Ustanovení platná pro nájem najdete v § 2201 ⎼ 2331 Občanském zákoníku.
Informace v článcích k tématu nájemního bydlení
Blog Bez realitky.cz: Nájem, podnájem nebo pronájem bytu – znáte rozdíly?
Na co pamatovat jako nájemce bytu
Informace k přepisu energií