Doprava


Na tomto místě naleznete informace o cestování po ČR a Olomouckém kraji. Zjistíte, zda je ukrajinský řidičský průkaz platný na území Česka, co je povinné ručení a jak jej případně získat. Dále se zde nacházejí informace o cestování prostřednictvím vlaků, autobusů a městské hromadné dopravy. Informace jsou doplněny odkazy na webové stránky a aplikace, kde je možné zakoupit jízdenky i jízdní kupony, nebo zjistit podrobnější informace. 

Řidiči osobních automobilů 

Ukrajinské řidičské průkazy a jejich platnost na území ČR – základní informace: 

  • K řízení motorových vozidel na území České republiky mohu užívat svůj platný řidičský průkaz vydaný na území Ukrajiny, pokud tento řidičský průkaz svým provedením odpovídá vzoru řidičského průkazu stanoveného Úmluvou o silničním provozu (Vídeň 1968) – příloha ke stažení níže 
  • Jedná se o řidičský průkaz, který se svým provedením shoduje s českým řidičským průkazem. 
  • Za platný ukrajinský řidičský průkaz je považován i ten, jemuž skončila platnost po 1. 1. 2022, pokud k jeho výměně nedošlo z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. 

Další informace jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva dopravy ČR. 

Pod tímto odkazem naleznete informace v ukrajinštině o tom, jaké náležitosti má splňovat ukrajinský řidičský průkaz, aby byl uznáván i v ČR. 

Kde vyřídím ŘP: 

Město Jeseník 

Město Přerov 

Město Prostějov 

Město Olomouc 

Město Šumperk 

Povinné ručení je povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a vztahuje se na všechny vlastníky motorových vozidel. 

Na vozidla uprchlíků z Ukrajiny se po dobu 6 měsíců od opuštění ukrajinského území vztahuje výjimka z povinného ručení – v případě škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky tak bude tyto události hradit Česká kancelář pojistitelů k tíži garančního fondu, a to bez jakéhokoliv dopadu na ukrajinské motoristy, kteří tak mohou bez obav své vozidlo v ČR využívat. Při nehodě se mohou Ukrajinci obrátit na speciální linku +420 251 032 834, kde jim poradí, jak škodu řešit. Další informace o tomto tématu naleznete pod odkazem na stránky Ministerstva dopravy ČR. 

Další informace k tomuto tématu naleznete zde: https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Registr-vozidel/Povinne-ruceni-ukrajinskych-vozidel-na-uzemi-CR 

Povinné ručení lze sjednat u pojišťovny. např. ČSOB pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, Direct pojišťovna 

Základní informace k silničnímu provozu v Česku 

V České republice platí pravostranný jízdní provoz. V obci je povinné dodržovat maximální povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec pak 90 km/h. Pro cestování po dálnicích je nutné mít platnou dálniční známku. Je možné ji zakoupit na 10 dní, 30 dní nebo na 1 rok elektronicky zde https://edalnice.cz/index.html#/validation. Na dálnici lze pak jet maximální rychlostí 130 km/h. Při jízdě je povinností všech cestujících míst zapnutý bezpečnostní pás, za to zodpovídá řidič. Platí také povinnost mít při jízdě zapnutá světla. Autosedačka nebo podsedák jsou povinné pro každé dítě, které nedosáhlo výšky 150 cm nebo neváží více než 36 kg. 

Základní právní předpisy, které upravují pravidla silničního provozu: 

  • zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, ve znění pozdějších předpisů (provoz na pozemních komunikacích, řidičské oprávnění a řidičský průkaz, registr řidičů, bodový systém, přestupky, kauce a další), 
  • vyhláška č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dopravní značky, řízení provozu a další). 

Další informace k silničnímu provozu jsou k nalezení zde a zde

Aktuální dopravní informace, nehody, uzavírky, omezení 

Veřejné dopravní prostředky 

Vyhledávání spojení – vlaky, autobusy, městská hromadná doprava (MHD) 

Spolehlivou webovou stránkou pro vyhledávání spojení je IDOS.cz nebo mobilní aplikace Jízdní řády IDOS. Tato aplikace je k dispozici v českém, anglickém a německém jazyce.  

Pokuta za jízdu bez cestovního dokladu 

Cestující veřejnou dopravou jsou namátkově kontrolování revizory. Pokud dojde k porušení přepravních podmínek, zejména když cestující nemá platnou jízdenku, udělí cestujícímu revizor pokutu. 

Vlaková doprava 

Přepravu po železnici zajišťuje v Česku (i Olomouckém kraji) několik dopravců. Hlavními z nich jsou České dráhy, RegioJet a Leo Express. Lístky na vlak je možné zakoupit předem přes web nebo aplikaci IDOS nebo na stránkách či v mobilních aplikacích jednotlivých dopravců. Dále je možné lístky koupit také na nádražích a některých zastávkách. Pokud cestujete ze zastávky, kde lístek zakoupit nelze, máte možnost koupit si jej přímo ve vlaku od průvodčího. Pokud se však na zastávce lístky prodávají a vy si je zde nezakoupíte, průvodčí bude za nákup lístků ve vlaku účtovat přirážku. V některých vlakových spojích je také podmínkou si při nákupu lístku rezervovat také místenku. 

České dráhy – národní dopravce

Aplikace Můj vlak 

Regiojet – vlaková a autobusová doprava 

Aplikace Regiojet 

Leo Express – vlaková a autobusová doprava 

Aplikace Leo Express 

Bezplatná přeprava ve vlacích pro ukrajinské uprchlíky 

Další informace o humanitární vlakové přepravě na trase Česko – Ukrajina  

Autobusová doprava 

Autobusovou přepravu zajišťuje v ČR řada dopravců. Jedná se o regionální a dálkové dopravce. Mezi nejrozšířenější patří Arriva, Regiojet a Flixbus. Na dálková spojení je třeba si jízdenku zakoupit předem opět přes weby dopravců, aplikace, případně na pobočkách. Na regionální úrovni se jízdenky nakupují přímo u řidiče autobusu. Pro vyhledávání spojení využijte jízdní řád na příslušné autobusové zastávce, web nebo aplikaci IDOS či webové stránky dopravce. 

Arriva – dálková autobusová doprava 

Flixbus – dálková autobusová doprava 

Regiojet – vlaková a autobusová doprava 

Aplikace Regiojet 

Městská hromadná doprava (MHD) v Olomouci  

Přepravu po Olomouci zajišťuje Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) prostřednictvím autobusů MHD a tramvají. Na webových stránkách DPMO se dozvíte podrobné informace o jízdenkách, které je možné pro jízdy MHD využívat. Jízdenka pro dospělého stojí 20 Kč a je platná na 40/60 min. (všední den/víkend). Jízdenka pro děti má hodnotu 10 Kč na stejný časový úsek. K nákupu jízdenek můžete využít automaty na zastávkách MHD, mobilní aplikaci, SMS na číslo 90206 ve tvaru DPMO (pouze v hodnotě 22 Kč, strhává se z kreditu/paušálu) nebo je lze zakoupit v některých trafikách. Pokud víte, že budete cestovat častěji či pravidelně, je výhodnější zakoupit např. měsíční kupon v e-shopu DPMO nebo na prodejnách DPMO: Legionářská 1, Olomouc; Jeremenkova 23, Olomouc; Ostravská 33, Olomouc. 

Informace pro cestující  

typy jízdenek, ceny, časová platnost 

Elektronické jízdenky DPMO 

Mobilní aplikace DPMO, jízdenky platí pouze ve vozech DPMO 

SMS jízdenka 

SMS jízdenka platná pouze ve vozech DPMO 

Městská hromadná doprava funguje i v dalších větších městech Olomouckého kraje. Pro zjištění možnosti využití veřejné dopravy je možné použít stránky či aplikaci IDOS. Dále je možné nejbližší zastávku vyhledat na maps.google.com nebo na webu www.mapy.cz (příp. v aplikacích). 

MHD města Přerov 

MHD města Prostějov 

MHD města Šumperk 

MHD města Jeseník 

Doprava v Olomouckém kraji 

Každý kraj v ČR si zajišťuje dopravu pomoci integrovaných dopravních systémů. V Olomouckém kraji se jedná o Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje. Na jeho stránkách můžete zjistit např. Ceny jízdného, mapy železničních tratí, plánky nástupišť apod. 

Jízdenky na dopravu po Olomouckém kraji 

Na tomto webu lze také zakoupit jízdenky pro dopravu po Olomouckém kraji. Nejdříve je ovšem nutné se zaregistrovat. 

Letecká doprava 

Nejbližší letiště zajišťující mezinárodní přepravu jsou v Ostravě a Brně, případně v Pardubicích

Co můžete v Olomouckém kraji využít

Filtrovat nabídky

Evidence ukrajinských vozidel od 1. 1. 2024

Od 1. 1. 2024 je řízení ukrajinského vozidla bez evidence provozovatele přestupkem!

Olomouc Prostějov Přerov Jeseník Šumperk

E-shop IDSOK 

Na tomto webu lze také zakoupit jízdenky pro dopravu po Olomouckém kraji. Nejdříve je ovšem nutné se zaregistrovat. 

Integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje

Informace o cenách jízdného, mapy železničních tratí, plánky nástupišť atd.