Informace o vyplácení UA důchodů
Výplata důchodů do ČR je standardně umožňována. Poživatelé ukrajinského důchodu, kteří přesídlili do ČR, by měli informovat plátce důchodu (Penzijní fond Ukrajiny) o tom, že se zdržují v ČR, nahlásit aktuální adresu pobytu a požádat o zajištění/obnovení výplaty důchodu na nový bankovní účet, který si založili v ČR. Důchodové nároky osob, které získaly dobu důchodového pojištění v České republice a rovněž na Ukrajině, se posuzují kromě vnitrostátní úpravy též podle smlouvy mezi Českou republikou a Ukrajinou o sociálním zabezpečení, podepsané dne 4. 7. 2001, která vstoupila v platnost 1. 4. 2003 (viz Sbírka mezinárodních smluv č. 29/2003).
Pro provedení změny ve výplatě ukrajinského důchodu, si musí žadatel buď osobně dostavit na kterékoliv pracoviště PUF na Ukrajině (např. v Užhorodu), nebo si zřídit „ukrajinskou“ (tedy národní) bankovní identitu. Změnu nelze udělat na základě písemné a ověřené plné moci.
Banky na Ukrajině provádí 1x ročně revize pohybu na bankovních účtech, kam jsou důchody vypláceny. Pokud zjistí, že na účtu není 6 měsíců žádný pohyb, Penzijní ukrajinský fond přestává důchod na účet posílat a 6 měsíců zasílá důchod složenkou na ukrajinskou poštu. V případě, že nejsou složenky vyzvedávány, výplatu důchodu zastaví. Osoba pak musí prokázat, že je „naživu“, tedy buď osobní návštěvou, nebo kontaktem přes ukrajinskou elektronickou bankovní identitu.
Složenku na poště může vyzvednout kdokoliv, kdo disponuje ověřenou plnou mocí, takže důchody často vyzvedávají rodinní příslušníci.